Endorsed Candidates

120PAC endorses candidates for office following its monthly board meetings. Endorsements are on-going, and the list below is updated regularly.

If you are a candidate for office and would like to be screened for endorsement, please contact Political Director Paul Slattery by email or mail.

Minnesota

Federal Races:

Hillary Clinton- President

Tim Kaine- Vice President

Congressman Tim Walz- First Congressional District

Angie Craig- Second Congressional District

Congressman Betty McCullum Fourth Congressional District

Congressman Keith Ellison- Fifth Congressional District

Congressman Colin Peterson- Seventh Congressional District

Congressman Rick Nolan- Eighth Congressional District

State Races:

Kip Fontaine SD 1 (Red Lake)

Senator Rod Skoe SD 2 (Clearbrook)

Senator Tom Bakk SD 3 (Cook)

Senator Kent Eken SD 4 (Moorhead)

Senator Tom Saxhaug SD 5 (Grand Rapids)

Senator David Tomassoni SD 6 (Hibbing)

Senator Bill Ingebrigtsen SD 8 (Alexandria)

Senator Tony Lourey SD 11 (Carlton)

Dan Wolgamott SD 14 (St. Cloud)

Senator Lyle Koenen SD 17 (Willmar)

Senator Scott Newman SD 18 (Hutchinson)

Nick Frentz SD 19 (Mankato)

Senator Kevin Dahle SD 20 (Northfield)

Senator Julie Rosen SD 23 (Good Thunder)

Senator Vicki Jensen SD 24 (Owatonna)

Senator David Senjem SD 25 (Rochester)

Senator Dan Sparks SD 27 (Austin)

Senator Jeremy Miller SD 28 (Winona)

Senator Jim Abeler SD 35 (Anoka)

Senator John Hoffman SD 36 (Champlin)

Jerry Newton SD 27 (Coon Rapids)

Senator Karin Housley SD 39 (Stillwater)

Carolyn Laine SD 41 (Columbia Heights)

Jason Isaccson SD 42 (Shoreview)

Deb Calvert SD 44 (Minnetonka)

Senator Ann Rest SD 45 (Golden Valley)

Senator Ron Latz SD 46 (St. Louis Park)

Senator Melisa Franzen SD 49 (Edina)

Senator Melissa Halvorson Wiklund SD 50 (Bloomington)

Senator Jim Carlson SD 51 (Eagan)

Matt Klein SD 52 (Inver Grove Heights)

Senator Susan Kent SD 53 (Woodbury)

Dan Schoen SD 54 (Cottage Grove)

Senator Ali Ali SD 55 (Prior Lake)

Senator Dan Hall SD 56 (Burnsville)

Senator Greg Clausen SD 57 (Apple Valley)

Matt Little SD 58 (Lakeville)

Senator Bobby Jo Champion SD 59 (Minneapolis)

Senator Kari Dziedzic SD 60 (Minneapolis)

Senator Scott Dibble SD 61 (Minneapolis)

Senator Jeff Hayden SD 62 (Minneapolis)

Senator Patricia Torres Ray SD 63 (Minneapolis)

Senator Dick Cohen SD 64 (St. Paul)

Senator Sandy Pappas SD 65 (St. Paul)

State House

Representative Rob Ecklund HD 3A (International Falls)

Representative Mary Murphy HD 3B (Hermantown)

Representative Ben Lien HD 4A (Moorhead)

Representative John Persell HD 5A (Bemidji)

Representative Tom Anzelc HD 5B (Grand Rapids)

Representative Jason Metsa HD 6B (Virginia)

Quinn Nystrom HD 10A (Baxter)

Representative Dale Lueck HD 10B (Brainerd)

Representative Mike Sundin HD 11A (Esko)

Representative Jason Rarick HD 11B (Pine City)

Jay McNamar HD 12A (Elbow Lake)

Aric Putnam HD 14A (St. Cloud)

Representative Karla Scapanski HD 15B (Becker)

Representative Clark Johnson HD 19A (North Mankato)

Representative Jack Considine HD 19B (Mankato)

Representative Rod Hamilton HD 22B (Windom)

Representative Tony Cornish HD 23B (Good Thunder)

Patti Fritz HD 24B (Faribault)

Duane Sauke HD 25B (Rochester)

Representative Tina Liebling HD 26A (Rochester)

Representative Nels Pierson HD 26B (Rochester)

Gary Schindler HD 27A (Albert Lea)

Representative Sarah Hamlin HD 30A (Elk River)

Laurie Warner HD 32B (North Branch)

Representative Mark Uglem HD 36A (Champlin)

Representative Melissa Hortman HD 36B (Brooklyn Park)

Kevin Fogarty- HD 38A (Circle Pines)

Representative Matt Dean HD 38B (White Bear Lake)

Representative Bob Dettmer HD 39A (Forest Lake)

Representative Mike Nelson HD 40A (Brooklyn Park)

Representative Debra Hilstrom HD 40B (Brooklyn Center)

Representative Connie Bernardy HD 41A (New Brighton)

Representative Barb Yarusso HD 42A (Shoreview)

Jamie Becker-Finn HD 42B (Little Canada)

Representative Peter Fischer HD 43A (Maplewood)

Representative Leon Lillie HD 43B (North St. Paul)

Ginny Klevorn HD 44A (Plymouth)

Jon Applebaum 44B (Plymouth)

Representative Lyndon Carlson HD 45A (Crystal)

Representative Mike Freiberg HD 45B (Golden Valley)

Representative Peggy Flanagan HD 46A (St. Louis Park)

Representative Cheryl Youakim HD 46B (Hopkins)

Laurie Pryor (Incumbent) HD 48A (Minnetonka)

Representative Ron Erhardt HD 49A (Edina)

Representative Paul Rosenthal HD 49B (Edina)

Representative Linda Slocum HD 50A (Richfield)

Andrew Carlson (Incumbent) HD 50B (Bloomington)

Representative Sandy Masin HD 51A (Eagan)

Representative Laurie Halverson HD 51B (Eagan)

Representative Rick Hansen HD 52A (Mendota Heights)

Representative JoAnn Ward HD 53A (Woodbury)

Representative Kelly Fenton HD 53B (Woodbury)

Tony Jurgens HD 64B (Cottage Grove)

Representative Tony Albright HD 55B (Prior Lake)

Erin Maye Quade HD 57A (Apple Valley)

Representative Anna Wills HD 57B (Rosemount)

Representative Marla Vagts HD 58B (Farmington)

Ilhan Omar HD 60B (Minneapolis)

Representative Frank Hornstein HD 61A (Minneapolis)

Representative Paul Thissen HD 61B (Minneapolis)

Representative Erin Murphy HD 64A (St. Paul)

Representative Dave Pinto HD 64B (St. Paul)

Representative Rena Moran HD 65A (St. Paul)

Representative John Lesch HD 66B (St. Paul)

Representative Tim Mahoney HD 67A (St. Paul)

Local Races:

Dick Swanson- Blaine City Council Ward One

Bob Barnette- Fridley City Council

Debbie Goettel- Hennepin County Commissioner

Victoria Reinhart- Ramsey County Commissioner

Minneapolis School Board- Kerry Jo Felder

Iowa

Federal Races:

Hillary Clinton- President

Tim Kaine- Vice President

US Senate Patty Judge

US House District 1 Monica Vernon

US House District 2 Dave Loebsack

US House District 3 Jim Mowrer

US House District 4 Kim Weaver

 

State Races:

None at this time

Local Races:

None at this time

South Dakota

Federal Races:

Hillary Clinton- President

Tim Kaine- Vice President

Paula Hawks for Congress

State Races:

Ted Curry House District 16

Jim Powers House District 10

Mark Winegar House District 17

Ann Tornberg House District 16

Local Races:

None at this time

North Dakota

Federal Races:

Hillary Clinton- President

Tim Kaine- Vice President

State Races:

Marvin Nelson- Governor

Corey Mock- House District 18

Local Races:

None at this time